ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży

To, jakie ćwiczenia w ciąży wybierze przyszła mama, zależy od jej wcześniejszej kondycji i indywidualnych preferencji. Podpowiadamy jednak, jakie są bezpieczne ćwiczenia w ciąży, które można wykonywać bez potrzeby konsultacji ze specjalistami.

 

Jakie ćwiczenia w ciąży przyspieszą powrót do formy po porodzie?

Uprawianie sportów w ciąży ma wiele zalet. Przede wszystkim, polepszają ogólną kondycję mamy oraz jej samopoczucie. Poprawiają ukrwienie skóry, cera staje się bardziej promienna i czysta. W trakcie ćwiczeń wydzielane są endorfiny, które poprawiają nastrój i niwelują uczucie psychicznego zmęczenia czy huśtawki nastrojów. Co więcej, ćwiczenia oczywiście wpływają doskonale na mięśnie i szkielet, które w trakcie ciąży i porodu narażone są na bardzo duży wysiłek. W trakcie ćwiczeń fizycznych, uczymy się także prawidłowego oddychania, co z pewnością pomaga w relaksie, a podczas samego porodu działa jak naturalny środek przeciwbólowy. W przypadku długiego porodu, kondycja i wytrzymałość przydadzą się w celu zmniejszenia dolegliwości związanych z samym porodem.

Wiele kobiet decyduje się także na ćwiczenia w ciąży ze względu na mniejszy przyrost masy ciała. Oczywiście nie ma w tym nic złego, dopóki nie jest to głównym celem i przypadkiem młoda mama nie próbuje się odchudzać. Ciąża nie jest czasem na zrzucanie kilogramów – ale bezpieczne ćwiczenia w ciąży mogą ułatwić pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w połogu i późniejszych miesiącach.

 

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży – to znaczy jakie?

Z pewnością nie są wskazane żadne sporty wyczynowe, sporty walki czy inne, które z zasady są wysoko kontuzyjne. Większość ginekologów odradza także jogging oraz dynamiczne aktywności fitness, takie jak zumba czy aerobik. Nie jest jednak powiedziane, że kobiety w ciąży nigdy nie mogą ich uprawiać. Jeśli przyszła mama przed ciążą była bardzo wysportowana i uprawiała regularnie te aktywności, zumba czy aerobik – oczywiście uprawiane pod okiem trenera znającego stan kobiety – nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Warunkiem koniecznym jest jednak kondycja młodej mamy i brak innych przeciwwskazań do wykonywania tych aktywności.

Najbardziej bezpieczne ćwiczenia w ciąży to z pewnością pływanie, pilates i joga. Wszystkie skupiają się na rozciąganiu mięśni i budowaniu ich wytrzymałości. Pływanie dodatkowo może być szczególnie przyjemne dla przyszłych mam, ponieważ w wodzie nie odczuwają one swoich dodatkowych kilogramów, a sporty w wodzie świetnie odciążają kręgosłup. Pilates i joga pomogą w nauczeniu się technik oddychania i zwiększą świadomość ciała. Pomogą wyciszyć się i odnaleźć równowagę.

Bez wątpienia dobrym ćwiczeniem w ciąży są także spacery – nawet w szybkim tempie. Koniecznym jest jednak dbanie o nieforsowanie się i wyznaczanie sobie realistycznych celów.

Niektóre kobiety odnajdują dużą przyjemność w tańcu, a nawet w jeżdżeniu na rowerkach stacjonarnych. Te ostatnie – szczególnie horyzontalne – nie obciążają kręgosłupa, wzmacniają mięśnie dna miednicy i stawy kolanowe.

 

Na co zwrócić uwagę ćwicząc w ciąży?

Młoda mama spacerując i ćwicząc nie powinna doprowadzać do stanu, w którym odczuwa mocne zmęczenie. Co może sygnalizować ten stan? Przyspieszona praca serca a nawet palpitacje, zawroty głowy, skrócony oddech, bóle w dole brzucha. W takich przypadkach absolutnie należy zaprzestać aktywności, a jeśli objawy nie ustąpią, jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Należy szczególnie uważać na to, aby nie doprowadzić do kontuzji – ich leczenie w ciąży może być bardzo problematyczne.

W trakcie uprawiania aktywności na świeżym powietrzu, bardzo ważna jest pogoda i odpowiedni do niej strój. Należy dbać o to, aby się nie przeziębić, nie doprowadzić do wychłodzenia lub przeciwnie – nadmiernego przegrzania organizmu. Najlepszym przyjacielem ćwiczącej przyszłej mamy jest butelka wody mineralnej, którą na bieżąco powinna uzupełniać płyny.

 

Jak często ćwiczyć w ciąży?

Niektóre ćwiczenia można wykonywać codziennie – na przykład ćwiczenia oddechowe, delikatne rozciąganie. Kilkunastominutowa sesja rozciągania przyniesie ukojenie zmęczonym mięśniom po całym dniu, pomoże w zaśnięciu i zniweluje stres. Intensywne treningi – takie jak pilates, joga, czy bieganie, pływanie lub wspomniane rowerki – należy wykonywać nie częściej, niż 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej zapisać się do fitness klubu, w którym prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży i w którym instruktorzy mają wiedzę na temat aktywności dostosowanych do kondycji przyszłych mam.

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży mogą być bardziej intensywne, niż te w III. Koniecznie należy na bieżąco konsultować swój stan zdrowia z ginekologiem prowadzącym i informować go o sportowych aktywnościach.

Ćwiczenia w ciąży
5 (100%) 1 vote