depresja poporodowa

Depresja poporodowa – objawy

Problem dotyka 1 na 10 kobiet, choć lekarze alarmują: matki niechętnie mówią o swojej przypadłości. Tyczy się zarówno początkujących matek i pań, dla których okoliczności porodu i wychowanie dziecka nie są nowością. Depresja poporodowa, objawy i jej brzemienne skutki pojawiają się między 2. a 12. miesiącem życia malca.

Choroba przypomina jej podstawową formę – depresję. Schorzenie jednak bardzo trudno rozpoznać. Zmiany w czasie ciąży i tuż po niej rewolucjonizują życie kobiet, więc poczucie niepewności, objawy o charakterze psychicznym i fizycznym z pewnością dotyczą wiele pań.

Baby blues czy depresja poporodowa?

Początkowe stadium depresji łatwo pomylić z tzw. baby bluesem, czyli obniżonym nastrojem tuż po urodzeniu dziecka. Zaburzenie ma charakter przejściowy; wynika ze zmian zachodzących w ciele kobiety. Burza hormonów i zmęczenie nasilają się, a Ty czujesz się rozbita i niewyspana. Baby blues, który nie ustaje po 6 tygodniach (od porodu) może przekształcić się w początki choroby znanej nam jako depresja poporodowa. Przyczyny obydwu problemów są wszakże te same. Najważniejszą różnicą między nimi jest czas trwania. Baby blues ma charakter przejściowy. Depresja staje się permanentna i zaburza pozytywne myśli o przyszłości

Dlaczego dotyczy tak wielu kobiet?

Napięcie i stres w codziennych sytuacjach wyniszcza każdego z nas. Dodatkowa nerwowość wywołana opieką nad nowym członkiem rodziny może okazać się przytłaczająca dla kobiety. Niestety, matki najczęściej pozostają z tym problemem same. Mężczyźni, którzy codziennie wychodzą do pracy, nie wiedzą z czym borykają się ich partnerki. Psychologowie alarmują: depresja poporodowa może być wynikiem nadmiernej idealizacji siebie w roli matki. Rodzicielka w nowej sytuacji chciałaby zapewnić pociesze jak najlepszy start. Niestety wizja energicznej i zadbanej matki, która troszczy się o rodzinę i karierę zawodową jest trudna w realizacji.

Depresja poporodowa – przyczyny somatyczne

Czynników powodujących chorobę jest wiele. Źródłem schorzenia może być sam poród – często obarczony komplikacjami i bólem. Dodatkowy stres nie pomaga przerażonej już matce, która do niedawna martwiła się jedynie swoim zdrowiem. Frustrację pobudza również zmęczenie: ciąża i narodziny dziecka to piękny, ale trudny okres dla kobiecego ciała. Hormony – estrogen, progesteron czy kortyzol wracają do normy po dłuższym czasie. Tuż po porodzie pojawiają się pierwsze problemy związane z gruczołami mlekowymi oraz ogromne zmęczenie powodowane brakiem snu i zmianami w organizmie.

Depresja poporodowa – przyczyny psychologiczne

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że na chorobę zapadną kobiety, które wcześniej miały problemy psychiczne. Niskie poczucie własnej wartości, spięcia z rodziną lub ojcem dziecka pobudzają frustrację matki. Nierzadko depresja poporodowa, objawy i późniejsze skutki wiążą się z faktem nieplanowanej ciąży lub brakiem perspektyw (problemy finansowe, rozpad związku).

Depresja poporodowa – objawy

Zaburzenia rozpoczynają się od uczucia irytacji. Denerwuje nie tylko płaczący maluch, ale i partner oraz członkowie rodziny. Dochodzi do niego zmęczenie powodowane brakiem snu, opieką nad dzieckiem i porodem.  Młoda matka nie ma apetytu; spadek libido powoduje wzrost napięcia między małżonkami. Zalękniona kobieta boi się sprawować opiekę nad dzieckiem, nie chce zostać z nim sama. Objaw przeradza się wkrótce w napady paniki.

Jak sobie z nią radzić?

Depresja to taka sama choroba jak zapalenie płuc, czy grypa – wymaga pomocy ze strony lekarza. Lekarz pierwszego kontaktu może wyczuć pierwsze symptomy, ale nie zawsze jest to możliwe na pierwszy rzut oka. Depresja poporodowa, przyczyny i okoliczności jej powstania są wstydliwe dla kobiety. Dlatego istotną rolę odgrywa tutaj wsparcie najbliższych. Właśnie oni mogą szybko odnaleźć czynnik zapalny i namówić chorą na pomoc u specjalisty. Pamiętaj, że w leczeniu schorzenia ważną rolę spełnia kontakt z innymi i rozmowa. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z problemem, nie bój się o tym powiedzieć. Dobra rada lub chwila tylko dla Ciebie mogą wesprzeć leczenie depresji.

Depresja poporodowa – objawy
5 (100%) 1 vote