domowe sposoby na kolkę

Domowe sposoby na kolkę: jak ulżyć dziecku podczas tej dolegliwości?

Kolka to trudne przeżycie dla dziecka i zmartwionych rodziców. Popularna przypadłość prędzej czy później spędzi sen z powiek młodej mamy, więc warto poznać przyczyny i sposoby na kolkę u dziecka. Dolegliwość najmłodszych trudno szybko wyleczyć, ale pomysłowe mamy już dawno wypracowały wiele skutecznych sposobów na zniwelowanie dyskomfortu.

Jak wskazują badania, jej powodem może być niewłaściwa dieta lub błędne karmienie. Naukowcy zauważają również, że dolegliwości mogą być powodowane silnymi emocji, które malec wyczuwa u najbliższych.

Czym jest kolka?

Gwałtowny, nieprzyjemny ból brzucha u dziecka to kolka. Uścisk w okolicach pępka często uniemożliwia sen i sprawia, że pociecha staje się marudna. Problem dotyka znaczną część najmłodszych – dolegliwość dotyczy niemowląt między 1. a 3. miesiącem życia. Pojawia się najczęściej popołudniami lub wieczorem. Napady mogą sprawiać ból nawet przez godzinę, więc szybkie działanie jest w tym przypadku niezbędne.

Jak się objawia się kolka?

Dyskomfort pojawia się znienacka, więc początkowo młoda mama może uznać go za objaw głodu, zimna lub innych chorób. Kolkę u dziecka rozpoznamy po nietypowym dla malucha przykurczu nóg. Niemowlę gwałtownie się napina i ma twardy, tkliwy brzuszek. Ważną informacją dla mamy będzie również płacz – charakterystyczny i niepodobny do tego towarzyszącego uczuciu głodu.

Mleko a kolka u dziecka: przyczyny

Niemowlę jest uzależnione od pokarmu matki lub specjalnych mieszanek, więc właśnie ich skład może być przyczyną dolegliwości. Kolka u dziecka przyczyny może wiązać z niedoborem laktazy – enzymu, który wspiera rozkład mleka. Jest to prawdopodobny scenariusz, gdyż młody organizm nie wykształcił jeszcze w pełni sprawnego układu trawiennego. Lekarze winią również mleko krowie, obecne w diecie matki, którego, podobnie jak pokarmu, nie tolerują najmłodsi.

Winne nie tylko pożywienie

Przypadłość powodować może również powietrze, które organizm transportuje przez układ trawienny wraz z pokarmem. Pęcherzyki rozpierają ściany jelit i sprawiają, że powstaje kolka u dziecka. Przyczyny o podłożu psychicznym również zalicza się do czynników powodujących dolegliwość. Maluch wyczuwa stres i napięcie matki i reaguje nerwobólem.

Niepokój matki czy dziecka?

W pierwszych miesiącach życia matka i dziecko stają się niemal jednym organizmem. Nie chodzi tutaj tylko o przekazywanie niezbędnego pokarmu i opiekę. Pomoc matki, jej zaangażowanie i spokój mogą zdziałać cuda, zwłaszcza, kiedy atakuje kolka u dziecka. Przyczyny dolegliwości nie zawsze są jednoznaczne, choć lekarze zwracają uwagę na to, że zdenerwowanie i napięcie u rodzicielki może przełożyć się na samopoczucie malucha. Wynika z tego prosty wniosek: im bardziej zestresowana mama, tym gorzej czule się niemowlę. Warto więc zadbać o spokój i przekazać pozytywne emocje swojej pociesze.

Co robić, by zapobiec kolkom?

Przede wszystkim – zacznij od siebie. Korzystaj ze stałej i sprawdzonej grupy produktów. Unikaj ostrych i intensywnych przypraw. Szukaj niskoprzetworzonych produktów i chudych mięs. Unikaj kawy i staraj się ograniczyć spożycie mleka. Zadbaj o to, by na talerzu nie zabrakło codziennej porcji warzyw i owoców, a zamiast słodkich napojów, wybieraj wodę.

Sprawdzone sposoby na kolkę u dziecka

Dobrym sposobem na załagodzenie  dolegliwości jest delikatny masaż. W celu przeprowadzenia zabiegu połóż malca na brzuchu i masuj plecki. Stymulując napięte partie ciała sprawisz, że gazy opuszczą przewód pokarmowy, a dziecko poczuje ulgę. Masujemy również sam brzuszek, choć zbyt gwałtowne uciskanie może wzmóc płacz. Rozkurczowo zadziała również ogrzany wcześniej ręcznik położony na skórę dziecka. Dobrym sposobem dla mam jest również ułożenie malca bezpośrednio na swojej ciepłej skórze.

Czy istnieją leki na kolkę?

Podawanie farmaceutyków dzieciom, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem jest niebezpieczne. W aptece znajdziemy jednak wyroby medyczne, które wspierają codzienną dietę i pomagają rozbić pęcherzyki powietrza nagromadzone w jelitach. W składzie popularnych herbatek na kolkę znajdziemy rumianek i koper włoski. Ten ostatni powinny pić również mamy, aby, przez pokarm, przekazywały właściwości lecznicze maluchowi.

Inne sposoby na kolkę u dziecka

Potrzeba matką wynalazków, więc sposoby na kolkę u dziecka bywają niekonwencjonalne Rodzice szybko zauważyli, że kołysanie cierpiącego malucha szybko przynosi mu ulgę. Wielu z nich decyduje się na niecodzienne kroki – wożenie niemowlaka w samochodzie, nastawienie telewizora lub delikatne pląsy z maluchem na rękach. Co ciekawe, mechaniczne kołysanie dziecka łagodzi ból, a powtarzający się rytm programów telewizyjnych – uspokaja.

Domowe sposoby na kolkę: jak ulżyć dziecku podczas tej dolegliwości?
5 (100%) 1 vote