etapy ciązy

Etapy ciąży – tydzień po tygodniu

Jakie są etapy rozwoju dziecka w ciąży? Na całe szczęście, odpowiedź na to pytanie jest już dobrze znana. Sprawdź, jakie są kolejne etapy rozwoju ciąży.

 

I trymestr – etapy rozwoju ciąży

1 i 2 tydzień ciąży przebiega tak samo, jak u kobiet, które w ciążę… nie zajdą. W 1 tygodniu kobieta kończy swój ostatni okres i – jeśli zajdzie w ciążę – od tego momentu będzie liczonych 40 tygodni do czasu porodu. W 2 tygodniu następuje przygotowanie macicy do ewentualnego zagnieżdżenia się zarodka.. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, zebrana w macicy tkanka złuszczy się i zostanie usunięta z organizmu matki jako następna menstruacja.

Jeśli doszło do zapłodnienia, w 3 tygodniu ciąży dziecko otrzymuje swój indywidualny kod genetyczny, a wraz z nim niektóre z cech osobniczych, takich jak kolor włosów czy oczu, a nawet następuje przekazanie genu łysienia. To w tym tygodniu zostaje uwolnione jajeczko, które w ciągu 24 godzin od uwolnienia powinno zostać zapłodnione. Jeśli tak się stanie, pod koniec trzeciego tygodnia powstaje morula o średnicy 1 mm.

W czwartym tygodniu zaczyna bić serce, wykształcają się zalążki wszystkich narządów wewnętrznych. Kobieta może zacząć odczuwać pierwsze dolegliwości, które zwiastują wczesne etapy rozwoju ciąży. Obserwuje także brak miesiączki.

W 5 i 6 tygodniu zarodek zwiększa się do 4 mm, kształtuje się już ogonek, głowa i tułów. Kobieta odczuwa silne zmęczenie, mogą pojawić się mdłości. W 7 i 8 tygodniu zarodek zwiększa swoje rozmiary ponad dwukrotnie, zarysowuje się szczęka i żuchwa, pojawiają się uszy i wykształca się błędnik. Dziecko zaczyna odczuwać bodźce słuchowe i jest coraz wrażliwsze na zmiany pozycji matki.

W 9 tygodniu zalążek ma już 3 centymetry i zaczyna się poruszać w brzuchu matki. W 10 tygodniu ciąża zaczyna być już bardzo widoczna, a na skórze mamy pojawia się siateczka żył. Mogą następować gwałtowne skoki ciśnienia krwi.

11 tydzień to szczególnie ważny czas dla rodziców, ponieważ w tym czasie można już poznać płeć dziecka! W 12 tygodniu wykształcają się włosy i paznokcie, a także zwiększa się ilość płynu owodniowego. Mama odczuwa gwałtowny przyrost masy i zatrzymywanie wody. W 13 tygodniu następuje rozwój strun głosowych i wykształcają się jelita, które dotychczas znajdowały się wewnątrz pępowiny.

 

II trymestr – etapy rozwoju dziecka w ciąży

W 14 tygodniu dziecko zaczyna samodzielnie produkować czerwone krwinki i żółć. Zaczyna także wykrzywiać twarz i można zaobserwować pierwsze ruchy mimiczne, ssie też kciuk. W 15 tygodniu dziecko jest wielkości dojrzałej pomarańczy. Uwydatniają mu się linie papilarne. W 16 tygodniu pojawiają się kosteczki ustne, które umożliwiają maluchowi na dokładne rozpoznawanie dźwięków – na przykład głosu matki. Dziecko jest też w stanie rozprostować kręgosłup i szyję. W 17 tygodniu zapotrzebowanie na pokarm zwiększa się nawet o 300 kcal w ciągu doby. Pępowina staje się grubsza i bardziej mocna.

W 18 tygodniu już z całą pewnością można potwierdzić płeć dziecka. Macica zwiększa swoja objętość i przenosi się jej środek ciężkości. Dla mamy może oznaczać to problemy z kręgosłupem.

19 i 20 tydzień to półmetek ciąży. Dziecko pokrywa się mazią płodową, zaczyna dokazywać w brzuchu mamy. Najczęściej zapada w drzemki niezgodne z rytmem dobowym mamy.

W 21 i 22 tygodniu dziecko zaczyna przypominać już noworodka. Kręgosłup młodej mamy jest obciążony bardzo mocno. W 23 tygodniu, dziecko waży już około 450 gramów i ma około 20 centymetrów. Pojawiają się skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa, które przygotowują organizm młodej mamy do porodu.

W 24 tygodniu wykształcają się płuca, powoli przygotowujące się do pracy poza brzuchem mamy. W 25 tygodniu maluch zaczyna badać swoje otoczenie, dotykając ścianek brzucha, niekiedy chwyta pępowinę. Waży już około 700 gramów. W 26 tygodniu dziecko otwiera oczy i zaczyna reagować na światło przenikające przez skórę mamy. Gdy napije się płynu owodniowego, w 27 tygodniu zaczyna mieć czkawki.

 

III trymestr – dalsze etapy rozwoju dziecka w ciąży

W 28 tygodniu cały wysiłek rozwojowy skupia się na tworzeniu bruzd mózgowych. Wszystkie narządy już się wykształciły, dlatego dziecko buduje tkankę tłuszczową, rosną jego włosy. Jego waga wynosi ponad kilogram.

W 29 tygodniu dziecko coraz intensywniej reaguje na wszystko, co robi mama. Ta z kolei może odczuwać bardzo silne zmęczenie i dyskomfort związany z przebywaniem w jednej pozycji. W 30 tygodniu ciąży powstaje szpik kostny. Mamie zdarzają się napady zgagi, związane z uciskiem macicy na żołądek. Od tego tygodnia mama powinna odwiedzać swojego ginekologa co 2 tygodnie.

W 31 tygodniu u mamy pojawiają się huśtawki nastrojów, ma ona problemy z oddychaniem pełną piersią. W 32 tygodniu dziecko odwraca się głową w dół i powoli przygotowuje się do wyjścia na świat. W 33 tygodniu maluch jest już bardzo aktywny i wyraźnie zaznacza swoje preferencje co do spędzania czasu przez mamę. Kolejne tygodnie upływają na ostatecznym przygotowaniu do rozwiązania. Prawidłowa ciąża kończy się w 40 tygodniu z tolerancją do 2 tygodni.

Etapy ciąży – tydzień po tygodniu
5 (100%) 1 vote