Jak długo karmić piersią

Jak długo karmić piersią?

Jak długo karmić dziecko piersią? – to pytanie zadają sobie miliony kobiet na całym świecie. Wątpliwości są jak najbardziej zasadne, zwłaszcza, że zdania na ten temat wciąż są podzielone. Lekarze zalecają tę formę przekazywania pożywienia maksymalnie przez dwa pierwsze lata życia dziecka. Pojawiają się również głosy: należy karmić piersią tak długo, jak to możliwe. Jak znaleźć złoty środek i kiedy wprowadzić specjalistyczne mieszanki?

Mleko matki stymuluje rozwój dziecka

Jeśli zastanawiasz się, do kiedy karmić piersią, powinnaś najpierw pomyśleć o tym, dlaczego pokarm matki jest tak istotny w diecie noworodka. Oprócz wody, białka i tłuszczów, mleko uzupełnia niezbędne w diecie niedobory witamin oraz mikro- i makroelementów. Pokarm zawiera też enzymy wspierające trawienie i odporność. Jego niezwykłymi składnikami są niewątpliwie elementy aktywne – hormony i immunoglobuliny wspierające walkę z drobnoustrojami i wirusami.

Plusy pokarmu matki

Zastanawiając się nad tym, do kiedy karmić piersią, weź pod rozwagę liczne korzyści, które z niego wynikają. Proces ten to nie tylko przekazywanie pokarmu. Dzięki tej prostej, codziennej czynności zawiązuje się więź między dzieckiem i matką. Decyzja o tym, jak długo karmić dziecko piersią, wpływa również na jego przyszłość. Naukowcy zauważają, że pokarm naturalny wspiera rozwój układu pokarmowego, może chronić przed alergiami i korygować kształt zgryzu w przyszłości.

Karmienie wyłączne i podtrzymujące – różnice

Na początku warto rozróżnić dwa rodzaje karmienia piersią: wyłączne i podtrzymujące. Pierwsze z nich zakłada przekazywanie dziecku jedynie pokarmu matki. Trwa najczęściej w pierwszych miesiącach życia. Drugi z nich ma charakter uzupełniający. Oznacza to, że mleko matki stanowi tylko fragment codziennej diety malucha. Pozostałą część tworzą wspierające preparaty i mieszanki, soki warzywne lub owocowe.

Do kiedy karmić dziecko piersią?

Eksperci WHO zalecają przekazywanie pokarmu od matki do 2.roku życia dziecka. Należy pamiętać, że karmienie wyłączne nie powinno trwać dłużej niż przez pół roku. W tym czasie rozwija się układ trawienny dziecka, a jedynie zbilansowany i zdrowy pokarm rodzicielki dostarcza niezbędnych składników malcowi. Przez kolejne półtora roku mamy powinny karmić pociechę zarówno swoim jak i modyfikowanym mlekiem.

Jak długo karmić dziecko piersią?

Warto pamiętać o tym, że to malca należy stopniowo przygotowywać do zmiany pokarmu. Rzeczony pierwszy rok to czas intensywnego rozwoju nie tylko układu trawiennego, ale też smaku. Początkowo dziecko może być niechętne coraz bardziej zróżnicowanej diecie, ale pobudzanie smaku już od pierwszych miesięcy życia jest dobrym pomysłem.

Do kiedy karmić dziecko piersią, jeśli chcę spełniać się zawodowo?

Powrót matki do pracy jest stresujący zarówno dla dziecka i kobiety. Niewątpliwie, wiele pań zastanawia się w takiej sytuacji, jak pogodzić karierę z kamieniem piersią. Kilkugodzinny pobyt w pracy może być dobrym pretekstem do wprowadzenia innego pokarmu niż własny. Panie mogą karmić dziecko piersią po pracy. Wtedy malec sam zadecyduje, ile pokarmu jest mu potrzebne.

Pracująca mama a karmienie piersią

Zabiegana rodzicielka, która w dodatku pracuje popołudniami lub wieczorami może nie mieć możliwości bezpośredniego przekazywania pożywienia. Jak długo karmić dziecko piersią, jeśli nie ma możliwości zrobienia tego bezpośrednio? Kobiety poradziły sobie i z tym problemem. Wystarczy odciągnąć wcześniej pokarm z piersi i odpowiednio go przechowywać, by nie stracił wartości odżywczych. Pamiętaj o odpowiedniej dezynfekcji rąk i brodawek oraz laktatora tuż przez zabiegiem. Najlepiej rób to w domu, w czystym i suchym pomieszczeniu. Pokarm przechowujemy w lodówce, w wyparzonych, szklanych pojemnikach maksymalnie przez 4 dni.

Jak długo karmić piersią?
4 (80%) 1 vote