jak nauczyć dziecko porządku

Jak nauczyć dzieci porządku? – sprawdzone metody walki z bałaganem

Twoja pociecha niczym tornado sieje zniszczenie w całym domu? Jeśli nie zadbasz o wyrobienie nawyku sprzątania po sobie, z roku na rok może być coraz trudniej. Nie ma idealnego momentu na wprowadzenie tego zajęcia do codziennej rutyny dziecka.

Bałagan to w słowniku małej istoty pojęcie obce. Aby wesprzeć w codziennej walce o porządek, niezbędna jest pomoc najbliższych. Rodzice powinni wyznaczyć zakres obowiązków malucha. Proces może być mozolny, ale im wcześniej wprowadzisz nawyki w życie, tym lepiej dla dziecka i całej rodziny.

Moje dziecko jest za małe

Dla wielu rodziców angażowanie najmłodszych w codzienne porządki oznacza odciąganie ich od zabawy. Zauważają również, że pociechy są zwyczajnie za małe na takie zadania. Argument wieku jest co prawda istotny, choć nie decydujący. Zastanówmy się jak nauczyć dzieci porządku, skoro już na początku zakładamy ich porażkę. Pierwsze kroki w tej materii należy stawiać ostrożnie – metoda małych kroków potrafi zdziałać cuda.

Bałagan wprowadza chaos

Nieporządek dla dziecka ma zupełnie inne oblicze niż dla osoby dorosłej. Człowiek o wykształconej świadomości podchodzi do bałaganu zadaniowo – widzi rozrzucone ubrania i brudne naczynia. Dla malucha jest on oznaką chaosu i zaburzeniem znanej wcześniej rzeczywistości. Psychologowie mówią wiele o rutynie i jej znaczeniu w wychowaniu dziecka. Powtarzalność i ład koi dziecko, przykre niespodzianki sprawiają, że staje się nerwowe i często reaguje płaczem. Bałagan w domu jest również powodem kłótni między rodzicami, a napięcie w łatwy sposób wyczuje nawet kilkumiesięczne dziecko.

Kiedy i jak nauczyć dziecko porządku?

Psychologowie zauważają, że nawyk utrzymywania porządku łatwo wykształcić w dziecku do 4-5. r.ż. Maluch posługuje się mapami i obrazami w głowie. Każde odstępstwo od nich może wywoływać negatywne emocje. Jak nauczyć dziecko sprzątać w tak młodym wieku? Zadanie tylko pozornie jest trudne. Możemy uciec się do starych, sprawdzonych metod kija lub marchewki lub spróbować zachęcić najmłodszego członka rodziny do wspólnej zabawy.

Metoda marchewki

Na dobry początek zastanów się jak nauczyć dziecko sprzątać w taki sposób, by czerpało przyjemność z tej czynności. Zaimprowizuj przykładową sytuację z życia domowego – zaplanuj kolację, na którą zaprosisz członków rodziny. Rozstawcie zabawkowe kubeczki, użyjcie serwetek i sztućców. Po skończonej zabawie zaproponuj dziecku wspólne zbieranie naczyń. Przejdźcie do kuchni i przełóżcie naczynia do zmywarki lub opłuczcie pod wodą. Serwetki umieśćcie w koszu. Po skończonej pracy wraz z całą rodziną podziękuj za pomoc. Możesz zaproponować dodatkowy kawałek ciasta lub pół godziny dłużej przed telewizorem, aby dziecko poczuło, że za dobrze wykonaną pracę może otrzymać nagrodę.

Rozplanuj obowiązki, zapisuj osiągnięcia

Świetnym pomysłem na to, jak nauczyć dzieci porządku i systematyczności jest stworzenie planera codziennych obowiązków. Tablica korkowa usprawni działanie w domu, zwłaszcza, jeśli masz kilkoro dzieci. Zawieś ją w widocznym miejscu i weryfikuj codziennie o stałej porze. Przytwierdź kolorową kropkę lub kwiatka przy imieniu pociechy, która spełniła swoje codzienne zadania lub odbierz odznakę, jeśli nie wywiązała się z zadań. Pamiętaj o tym, aby wcześniej sporządzić regulamin. Możesz na przykład określić, że po uzyskaniu 25 znaczków, dziecko otrzyma parę wymarzonych butów. Możliwość śledzenia postępów z pewnością wpłynie na efektywność maluchów.

Egzekwuj swoje wymagania

Jak nauczyć dziecko sprzątać oznacza tak naprawdę: jak nie odpuścić maluchowi po pierwszej potyczce. Rodzic nie lubi odgrywać roli kata i, aby uniknąć awantury, wykona zadania przeznaczone dziecku sam. Pamiętaj jednak, że angażując je do codziennych czynności uczysz je pracy w grupie i odpowiedzialności. Tak przygotowanemu malcowi będzie łatwiej w przedszkolu lub na placu zabaw. Umiejętność radzenia sobie z powierzonymi zadaniami rozwinie u niego pewność siebie i da wiarę we własne możliwości.

Jak nauczyć dziecko sprzątać – zacznij od siebie!

Pierwsze działania malucha polegają na powtarzaniu czynności podpatrzonych u dorosłych. Nie powinno więc dziwić nikogo, że trudniej wymyślić sposób na to jak nauczyć dzieci porządku rodzicom, którzy są bałaganiarzami. Daj z siebie wszystko i pokazuj jak należy działać i wspierać się wzajemnie. Zawsze zmywaj kubek po kawie, wrzucaj brudne ubrania do pralki i wyczyść wieczorem buty. Poproś męża by wyrzucił śmieci od razu i bez narzekania, że zrobi to za chwilę. Warto zabrać w taką małą podróż również dziecko.

 

Jak nauczyć dzieci porządku? – sprawdzone metody walki z bałaganem
5 (100%) 1 vote