jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Przygotowanie do porodu to ważny element ciąży. Im lepiej przyszła mama opanuje techniki oddychania oraz lepszą kondycję będzie miała, tym większe prawdopodobieństwo, że poród przebiegnie szybko i bez komplikacji. Czy przygotowanie do porodu w szpitalu wymaga szczególnych zabiegów?

 

Przygotowanie do porodu – przede wszystkim, spokój

Wiele kobiet obawia się momentu porodu. To naturalne. Wokół tego wydarzenia narosło wiele mitów, ale istnieje też wiele uzasadnionych wątpliwości, jak na przykład kwestie związane z bólem. Warto jednak nie demonizować samego porodu i czerpać informacje ze źródeł lekarskich – pytać o wszystko swojego ginekologa, położnej, zaprzyjaźnionych kobiet, które już to wydarzenie mają za sobą i potrafią spokojnie odpowiadać na nasze pytania. Pamiętajmy, że nie jesteśmy same, a sam poród jest naturalnym procesem, który z pewnością się powiedzie.

 

Codziennie ćwicz mięśnie Kegla

Ginekolodzy radzą, aby w okresie ciąży codziennie poświęcać chwilę na ćwiczenie dolnych mięśni dna miednicy i mięśni Kegla. Nie tylko pomoże to w uśmierzeniu bólów ciążowych, jakie pojawiają się po 20 tygodniu ciąży, ale także ułatwi poród. Co więcej, kobiety, które regularnie ćwiczyły mięśnie Kegla, rzadziej cierpią na problem nietrzymania moczu po ciąży i szybciej przestają odczuwać dyskomfort związany z nadwyrężeniem krocza w czasie porodu. Ćwiczenia powinny się odbywać seriami i polegać na zaciskaniu i puszczaniu mięśni w kroczu – tych samych, które wykorzystywane są w trakcie oddawania moczu. Ćwiczenia można wykonywać na siedząco, leżąco, a nawet w trakcie chodzenia.

 

Pracuj nad swoją kondycją!

Aktywność fizyczna rzadko kiedy kojarzy się z procesem, jakim jest przygotowanie do porodu. W szpitalu kobiety nie otrzymują też wyrazistych wytycznych w tym zakresie. Jednak bezdyskusyjnie, im lepsza kondycja przyszłej mamy, tym mniejsze dolegliwości związane z ciążą, jak i samym porodem. Wytrzymałość fizyczna, rozciągnięte i mocne mięśnie to podstawa do bezproblemowego porodu siłami natury. W ciąży warto zatem uprawiać sporty, które skupiają się na odciążaniu kręgosłupa, jak pływanie i budują prawidłową postawę poprzez wzmacnianie mięśni. Tutaj szczególnie dobrym wyborem okazuje się pilates i joga, które dodatkowo uczą technik oddychania. Te z kolei są uważane za naturalny środek przeciwbólowy w trakcie porodu i ułatwiają młodej mamie relaks i utrzymanie spokoju. Regularne spacery na krótkich dystansach dotleniają organizm młodej mamy i polepszają jej samopoczucie. To szczególnie ważny element ostatnich tygodni ciąży, w trakcie których przyda się dawka wyciszenia i spokoju.

 

Przygotowanie do porodu w szpitalu – co warto wiedzieć

Jeżeli zdecydowałyśmy się na poród w szpitalu, warto odpowiednio wcześniej przygotować najpotrzebniejsze rzeczy. Około 30 tygodnia ciąży, spakujmy torbę, w której będą znajdować się ubrania i kosmetyki niezbędne do pobytu w szpitalu. Nie zapomnijmy o szlafroku, wygodnych butach, staniku do karmienia i luźnych koszulach nocnych. Oczywiście równie ważna jest wyprawka dla niemowlaka oraz zestaw do pobrania krwi pępowinowej. Taka torba powinna być w miejscu, do którego jest łatwy dostęp i z którego w każdej chwili będziemy mogli ją zabrać, gdy wybije “godzina zero”.

 

Przygotowanie do porodu w szpitalu a szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia to świetne miejsce do zdobycia wszystkich niezbędnych informacji dla przyszłych rodziców, nawet, jeśli już jeden poród mają za sobą. Na zajęciach młodzi rodzice mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat kondycji matki po porodzie, w okresie połogu oraz następujących po nim miesiącach. Mogą zdobyć informacje na temat zabiegów pielęgnacyjnych wokół niemowlaka, metodach postępowania w przypadku najczęściej występujących schorzeń, jak np. kolka czy lekkie przeziębienie. Szkoły rodzenia duży nacisk kładą także na informowanie przyszłych mam na temat rodzajów znieczulenia i możliwości wybrania okoliczności porodu (w szpitalu, domu). Oprócz szkół rodzenia, można skorzystać także z możliwości cyklicznych spotkań z położną w swoim ośrodku zdrowia. Wytłumaczy ona indywidualnie wszelkie wątpliwości związane z porodem, a także wyjaśni zawiłości prawne związane z porodem w szpitalu. Co do wyboru szpitala, warto zdecydować się na ten, w którym pracuje ginekolog prowadzący naszą ciążę chyba, że zaleci on nam inne miejsce.

 

Poczuj się piękniejsza

Wiele kobiet podkreśla, że w komfortowym przejściu porodu pomógł im… zadbany wygląd. Kiedy czujesz się piękniejsza, zwiększa się też Twoja pewność siebie. Dlatego w ostatnim tygodniu ciąży udaj się do kosmetyczki na manicure i pedicure, możesz też pomyśleć o wizycie u fryzjera. Porozpieszczaj się! Zasługujesz na to.

 

Zdaj się na innych

Na koniec – przed porodem pozałatwiaj wszystkie sprawy, co do których nie będziesz miała głowy ani w szpitalu, ani tym bardziej po jego opuszczeniu. Poproś męża, partnera lub rodzinę o pomoc we wszelkich bieżących sprawach, które wymagają interwencji.

Jak przygotować się do porodu?
5 (100%) 1 vote