kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka: krótki poradnik

Pierwsza kąpiel noworodka może przysporzyć kłopotów młodym rodzicom. W szczególności, jeśli to wasza pierwsza pociecha. Delikatne ciało malucha wymaga specjalnej pielęgnacji i uwagi. Poprawnie przeprowadzona kąpiel wspiera zdrowy sen malucha i łagodzi bóle brzuszka lub kolki.

Na początku z pewnością ogarną cię wątpliwości. Pod rozwagę należy wziąć nie tylko temperaturę wody i dobór kosmetyków. Istotna jest również technika kąpania najmłodszego członka rodziny.

Pierwsza kąpiel noworodka: jak się do niej przygotować?

Zanim przystąpisz do działania, podpytaj doświadczone kobiety jak kąpać noworodka. Radą mogą wesprzeć mama, teściowa, siostra i najlepsza przyjaciółka. Nie obawiaj się również zadawać naglących pytań położnej. Podobne informacje zdobędziesz również w szkole rodzenia. Jeśli wciąż nie jesteś pewna swoich umiejętności, a chciałabyś  przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę, przeprowadź pierwszą kąpiel noworodka na lalce lub manekinie.

Gdzie, kiedy i jak kąpać noworodka?

Malec potrzebuje komfortowego i ciepłego miejsca. Kąpiel może być dla niego nieprzyjemnym przeżyciem, więc postaraj się o zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków. Ustaw wanienkę w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Temperatura pokoju powinna wynosić nieco ponad 20ºC.

Co będzie Ci potrzebne?

Pierwszą kąpiel noworodka warto zaplanować. Wcześniej przygotuj niezbędniki do przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego. Potrzebne będą: ręcznik, pieluchy tetrowe, waciki oraz gaziki. Opcjonalnie – delikatna myjka (dziecko jest przyzwyczajone do dotyku rodziców; ponadto dłoń jest bardziej higieniczna niż kilkakrotnie używana gąbka), szczotka, którą przeczeszesz włosy oraz ubrania na zmianę wraz z pieluszką. Jeszcze przed narodzinami warto zastanowić się nad doborem kosmetyków. Będziemy bowiem potrzebować delikatnego środka myjącego, balsamu i maści.

W jakiej wodzie przeprowadzić kąpiel

Przygotować trzeba również wodę. Uprzednio warto ją zagotować, a tym samym pozbawić ciecz bakterii i szkodliwego chloru. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła (mieć ok. 37 ºC); temperaturę sprawdzamy wrażliwą częścią ciała – łokciem lub nadgarstkiem lub termometrem. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z jej ilością. Początkowo wystarczy zaledwie 1/3 objętości wanienki.

Pierwsza kąpiel noworodka: najważniejsze zasady

Na początek ułóż malca na stoliku lub przewijaku. Zawiń go w ciepły ręcznik i zacznij od umycia dziecięcej buzi. Delikatnie przemyj oczy dziecka, uszy i twarz. Następnie zwilż główkę, nałóż szampon i masuj skórę głowy kolistymi ruchami.

Drugi etap to mycie całego ciała. Chwyć pociechę stabilnie w dwie ręce – jedną umieść równolegle do ciała, wzdłuż kręgosłupa. Drugą podtrzymuj główkę. Włóż je do wody i zacznij delikatnie oblewać je wodą. Stopniowe przyzwyczajanie do nowego przeżycia jest istotne zwłaszcza, jeśli przeprowadzasz pierwszą kąpiel noworodka. Delikatnie obmywaj ciało. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.

Pielęgnacja dziecięcej skóry po kąpieli

Maluszka należy wytrzeć osuszyć miękkim ręcznikiem. Zamiast pocierać, zdecyduj się na delikatne pocieranie skóry. Nie zapomnij o pachwinach i udach – miejscach, w których gromadzi się nadmiar wody. Suchą skórę nacieraj kremem lub oliwką; nie zapomnij o pielęgnacji pępka. Tuż po myciu warto przetrzeć go spirytusem.

Jak często kąpać dziecko?

Wbrew powszechnej opinii, maluch nie wymaga codziennych kąpieli. Na początku najlepiej myć je 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu skóra najmłodszego członka rodziny nie wysuszy się, a maluch nie będzie źle reagował na kąpiele. W dni wolne od pielęgnacji, nie zapomnij o przecieraniu buzi i okolic intymnych. Kąpiele zaleca się również w czasie wysokich temperatur i choroby.

Jak kąpać noworodka: krótki poradnik
5 (100%) 1 vote