Mleko krowie w diecie dziecka

Mleko krowie dla dziecka: kiedy i dlaczego wprowadzić je do diety?

Pij mleko! Będziesz wielki! Tym sloganem znani sportowcy zachęcali dzieci do spożywania białego płynu. Od czasów słynnej kampanii społecznej mleko obrosło w mity, a amerykańscy naukowcy nieustannie alarmują nas o skutkach ubocznych jego spożycia.

Zwolenników i przeciwników mleka nie brakuje. Lekarze alarmują, że każdy, kto cierpiał na chorobę rzekomo przez nie powodowaną, kiedyś wypił choćby jego szklankę. Fakt ten nie może dziwić, wszakże to jeden z najpopularniejszych płynów na świecie. Uniknąć mleka nie tak łatwo – zalewamy nim płatki, dodajemy do kawy i ciast oraz większości deserów. Właśnie dlatego rodzice zastanawiają się kiedy wprowadzić mleko krowie dla dziecka do codziennej diety.

Dlaczego najmniejsi powinni je pić, czyli zalety mleka

Biały płyn to kopalnia niezbędnych w diecie elementów i składników. Zacznijmy od węglowodanów i białka. Dzięki nim mamy dużo sił i energii każdego dnia. Białko wspiera wzrost i regenerację komórek oraz mięśni. Produkt zawiera również kompleks witamin – m.in. D i B12 oraz fosfor i niezbędny wapń. Właśnie dzięki jego obecności mleko jest dla dzieci tak ważne. Wapń buduje kości i wspiera ich zdrowy i prawidłowy rozwój. Składnik odpowiada również za regulację układów kostno-mięśniowego i krwionośnego.

Od kiedy mleko krowie dla dziecka?

Przez pierwsze pół roku życia niemowlę opiera swoją dietę jedynie na pokarmie pochodzącym od matki (lub specjalnym mleku modyfikowanym, które tak naprawdę jest mlekiem krowim przetworzonym).

Mleko krowie dla dziecka, które nie skończyło sześciu miesięcy jest niewskazane. W tym czasie bowiem rozwija się układ pokarmowy, i, co ważniejsze, zawiązuje się enzym pozwalający na rozkład mleka – laktaza. W niewielkich dawkach może pojawiać się od 7. miesiąca życia. Nieco później, po osiągnięciu pierwszego roczku, dziecko może pić je w oparciu o zasady zdrowej i zbilansowanej diety.

Nie podawaj go za wcześnie

Warto podkreślić, że mleko krowie dla dziecka podane zbyt wczesne może powodować stany chorobowe lub negatywnie wpłynąć na rozwój malca. Wśród największych zagrożeń pojawia się krwawienie z jelit i silne kolki oraz wzdęcia (dziecko nie umie zbyt dobrze trawić laktazy). Spożywanie go w niemowlęctwie może sprzyjać cukrzycy, otyłości i chorobom układu krwionośnego w przyszłości. Właśnie dlatego trzeba z rozwagą wprowadzać napój do diety najmłodszych.

Jakie mleko powinny pić dzieci?

Do drugiego roku życia warto wciąż bazować na mleku matki lub specjalnych mieszankach. W diecie powinny pojawiać się jednak potrawy na bazie białego płynu lub produkty nabiałowe. Eksperci zauważają, że od pierwszego roku życia, od kiedy mleko krowie dla dziecka jest wskazane, lepiej sięgać po przetwory mleczne: kefiry, półtłuste twarogi i jogurty. Ich obecność w diecie poprawi pracę układu pokarmowego, a zawarte w nich probiotyki wesprą trawienie laktazy.

Dwie szklanki dla trzylatka

Od kiedy mleko krowie dla dziecka może stanowić ważny element codziennych posiłków? Trzy lata to wiek absolutnej dojrzałości malucha do spożywania zwiększonej ilości tego produktu. Lekarze mówią nawet, że dzieci powyżej 3.r.ż. powinny pić nawet 3 szklanki dziennie. Ze sklepowych półek zabierajmy mleko UHT lub inne pasteryzowane, a tym samym pozbawione bakterii i pasożytów. Wbrew miejskim legendom, młode mamy powinny bilansować dietę dziecka i wybierać raczej to o 2-procentowej zawartości tłuszczu.

Dziecko nie chce pić zwykłego mleka? – podawaj mu smakowe!

Picie szklanki mleka może być dla dziecka trudne. Jeśli maluch niechętnie go pije, zaserwuj mu domowe mleko czekoladowe. Wystarczy odrobina kakao i miodu lub gałka ulubionych lodów, a Twoja pociecha z chęcią ją spałaszuje i poprosi o dokładkę. Dobrym pomysłem jest również jedzenie płatków na mleku na śniadanie. Pamiętaj jednak, aby szukać tych z niewielką zawartością cukru!

Mój niejadek nie chce mleka

Od kiedy mleko krowie dla dziecka przybiera jedynie postać płynną? Jeśli Twoją pociechę odrzuca jego smak, sięgaj po wytwarzane z niego produkty. Gęste kefiry, smakowe jogurty lub ulubione naleśniki ze słodkim twarożkiem. Sposobów na oswojenie białka jest wiele. Przygotuj smaczną pastę z białego sera lub zrób ulubione kanapki z żółtym serem, a będziesz miała pewność, że Twoja pociecha zjadła niezbędną porcję zdrowego mleka.

Mleko krowie dla dziecka: kiedy i dlaczego wprowadzić je do diety?
5 (100%) 1 vote