Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, z pewnością zastanawiasz się, czy to już. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Z czym w łatwy sposób można ją pomylić, a kiedy możesz mieć absolutną pewność?

 

Objawy ciąży – pierwsze dni

Pierwsze dni po zapłodnieniu to czas, w którym bardzo trudno jest stwierdzić przyszłym mamom, że są w ciąży. Dopiero po około 10 dniach niektóre symptomy stają się bardziej wyraźne, co też nie oznacza, że są jednoznaczne! Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, należy udać się do lekarza i wykonać test na obecność hormonu hCG we krwi – tylko to stuprocentowo może stwierdzić ciążę. Testy płytkowe, do wykonania w domu, można zrobić po 7 dniach od przypuszczalnego zapłodnienia. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność – choć wysoka – nie jest całkowita, a wynik można odczytywać tylko po paru minutach od wykonania testu. Później wynik może być nieprawidłowy.

Jakie są jednak często spotykane objawy ciąży? Pierwsze dni po zapłodnieniu jak wpływają na organizm kobiety?

 

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Przede wszystkim, zmienność nastrojów. W ciele kobiety zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, które mogą wpływać na jej samopoczucie psychiczne. W jednej chwili może odczuwać radość, w następnej smutek. Dodatkowo mogą pojawić się napady głodu, chęć jedzenia nietypowych dotychczas potraw, albo wręcz przeciwnie – zupełny jadłowstręt. Wbrew pozorom, mdłości i poranne wymioty pojawiają się dopiero w trzecim lub czwartym tygodniu ciąży, więc nie są symptomami pierwszych dni. Podobnie z częstomoczem, który pojawia się dopiero w drugim miesiącu ciąży. Jest on powodowany uciskaniem się powiększającej się macicy na pęcherz. W pierwszych dniach ciąży to zjawisko nie występuje. Chociaż lekko podniesiona temperatura młodej mamy, może sprzyjać powstawaniu pragnienia, w wyniku którego spożywa ona więcej płynów.

Przyszłe mamy raportują także chroniczne przemęczenie – niezależnie od ilości przespanych godzin, czują się wyczerpane. To wina progesteronu, który znacznie obniża ciśnienie krwi, a przez to spowalnia metabolizm, utrudnia koncentrację i wpływa na uczucie senności. Progesteron wspomaga zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy, dlatego jego stężenie zwiększa się już w momencie zapłodnienia.

 

Miesiączka a objawy ciąży

Brak miesiączki uważany jest za typowe objawy ciąży. Pierwsze dni od zapłodnienia wcale jednak nie wykluczają wystąpienia menstruacji. W niektórych przypadkach zdarza się, że mimo zagnieżdżenia się jajeczka, część wyściółki macicy zostaje złuszczona. Jeżeli po zakończonym okresie nadal występują objawy, o których pisaliśmy wyżej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że do zapłodnienia jednak doszło, jednak ciąża może być nietypowa: np. pozamaciczna, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Z drugiej strony warto pamiętać, że brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę – może być następstwem rozregulowanej gospodarki hormonalnej, stresu, zmiany w diecie, podróży lub różnych chorób czy stosowanych leków. Jeśli menstruacja nie wystąpi do 10 dni od przewidywanego terminu, należy zgłosić się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny.

 

Nietypowe objawy ciąży

Każda ciąża jest inna – oczywiście nie w sensie medycznym, ale indywidualnego odbioru przez kobietę. Niektóre panie podkreślają, że wiedziały o zapłodnieniu już w dzień po jego następstwie. Inne “nie zorientowały” się przez kilka tygodni, a kolejne miesiące ciąży upłynęły dla nich bez objawów, które dla wielu kobiet bywają uciążliwe. Nie jest zasadą, że kobiety “pięknieją” od pierwszych dni ciąży – wiele raportuje problemy z cerą, a chroniczne przemęczenie wpływa na kondycję ich skóry i cienie pod oczami. Do rzadko spotykanych pierwszych objawów ciąży zalicza się także pajączki na skórze, pojawienie się chrapania, bóle kręgosłupa.

 

Typowe pomyłki

Kobiety, które starają się o dziecko, są szczególnie wyczulone na najmniejsze zmiany, które mogą zwiastować ciążę. Często jednak zmienność nastrojów, kwestie związane z apetytem czy ogólnym samopoczuciem mogą być zwykłym PMSem lub następstwem przeziębienia czy stresu. Owulacja, w trakcie której dochodzi do zapłodnienia następuje w połowie cyklu – w niedługi czas po niej rozpoczyna się faza przedmenstruacyjna, która dla wielu kobiet wiąże się ze spadkami nastroju, bolesnością piersi i podbrzusza oraz wzmożonym łaknieniem. Te symptomy łączone są także z tymi, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Jeśli mamy podstawy przypuszczać, że istnieje szansa na ciążę lub staramy się intensywnie o dziecko, warto to na bieżąco sprawdzać płytkowymi testami ciążowymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości koniecznie należy wykonać testy z krwi i zgłosić się do ginekologa w celu ustalenia dalszego postępowania.

Pierwsze objawy ciąży
5 (100%) 1 vote