planowanie ciąży

Planowanie ciąży, przygotowania

Przygotowanie do ciąży warto rozpocząć od przeprowadzenia gruntownych badań. Z pewnością nie zaszkodzą, a mogą pomóc w wykryciu chorób, trudnych do wyleczenia na późniejszych etapach.

 

Planowanie ciąży – jakie badania wykonać?

Jeżeli podjęliśmy wielką decyzję o posiadaniu potomstwa, warto jest wstrzymać się jeszcze parę miesięcy i dać sobie czas na wykonanie odpowiednich badań. Przede wszystkim, przygotowanie do ciąży powinno objąć mamę, ale także i przyszły tata warto, aby sprawdził swój stan zdrowia. Zwłaszcza, jeśli dłuższy czas nie dokonywał ogólnego przeglądu lekarskiego.

Na początek można udać się do lekarza rodzinnego i poinformować go, że z partnerem jesteśmy na etapie, jakim jest planowanie ciąży. Jakie badania zostaną przez niego przepisane? Z pewnością ogólna morfologia krwi, badanie hormonów tarczycy, badanie moczu wraz z posiewem i w przypadku przyszłych mam – wymaz z pochwy. Jeśli upłynęło więcej niż dwa lata od ostatniego badania rentgenowskiego płuc, to także dobry moment na to, aby je wykonać.

Co więcej, planowanie ciąży to doskonały okres na to, aby wybrać się do stomatologa. Większość zabiegów dentystycznych w ciąży nie jest możliwa, a zły stan uzębienia przyszłej mamy może szczególnie dać się jej we znaki w czasie ciąży i tuż po niej, kiedy będą następować wahania hormonalne.

 

Planowanie ciąży – jakie badania niestandardowe wykonać?

Lekarze ginekolodzy zalecają zbadanie przyszłej mamy pod kątem przeciwciał różyczki i odry. Obie te choroby, jeśli nie były odbyte w dzieciństwie, mogą poważnie zagrozić ciąży, jeśli młoda mama na nie zapadnie w trakcie jej trwania. Konieczne jest także sprawdzenie, czy w krwi przyszłej mamy znajdują się przeciwciała wirusowego zapalenia wątroby. Obecnie obowiązkowo każdy pacjent, który planuje pobyt w szpitalu, powinien posiadać dowód aktualnego szczepienia przeciwko wirusowi lub posiadać badania poświadczające obecność przeciwciał we krwi. Do często zlecanych badań niestandardowych, zalicza się także badanie na przeciwciała toksoplazmozy. To choroba przenoszona z kotów domowych i zakażenie nią może utrudniać, a nawet uniemożliwiać zajście w ciążę.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy “Planowanie ciąży – jakie badania” z pewnością znajdziemy także odnośniki dotyczące zdrowia dróg rodnych i pęcherza przyszłej mamy. Ginekolodzy zalecają badania na obecność bakterii Ureaplasma, która utrudnia zajście w ciążę, a w jej późniejszych etapach może prowadzić do poronienia. Warto pamiętać, że zakażenie Ureaplasmą dotyka większości kobiet w wieku rozrodczym i najczęściej samoistnie mija. Jeśli pojawiają się dolegliwości, do których zaliczają się nawrotowe zapalenia pęcherza i upławy, lekarz włącza antybiotyk. Nie jest jednak możliwe przeprowadzenie leczenia w czasie ciąży.

 

Przygotowanie do ciąży – dieta i aktywność

Przygotowanie do ciąży to jednak nie tylko badania medyczne, ale także zmiana trybu życia. Warto zrezygnować z używek takich jak nikotyna – nie tylko w papierosach, ale także e-papierosach. Nikotyna zmniejsza aktywność plemników i może powodować mniejszą płodność ojca. Przyszła mama powinna rzucić palenie na co najmniej pół roku przed planowaną ciążą. Spożywanie alkoholu powinno zostać znacząco ograniczone. Dieta rodziców starających się o potomka powinna być urozmaicona, pełna sezonowych warzyw i owoców. Przyszłym mamom na kilka miesięcy przed ciążą zaleca się suplementację kwasu foliowego, który odpowiedzialny jest za stworzenie łożyska, a następnie układu nerwowego dziecka.

Obojgu przyszłym rodzicom przyda się aktywność ruchowa, która poprawia kondycję, zwiększa dokrwienie narządów wewnętrznych, poprawia apetyt i… wspomaga libido. Sen jest wielkim sprzymierzeńcem osób starających się o dziecko, ponieważ przyspiesza regenerację organizmu, poprawia nastrój i pomaga w zwalczaniu objawów stresu. Szczególnie ważne w przypadku starającej się o zajście w ciążę kobiety jest dbanie o stan swoich nerwów, zarzucenie aktywności, które negatywnie wpływają na jej samopoczucie.

 

Przygotowanie do ciąży – ile trwa staranie się o dziecko?

Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi. Jeśli starająca się o dziecko para jest młoda i zdrowa, a badania nie wykażą żadnych niepokojących zmian, przeważnie ciąża pojawia się od 2 do 6 miesięcy od momentu świadomego rozpoczęcia jej planowania. Jeżeli pomimo współżycia w okresie owulacji i braku okoliczności niesprzyjających, do ciąży w tym okresie nie doszło, należy rozważyć konsultację lekarską.

Planowanie ciąży, przygotowania
5 (100%) 1 vote