powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Trudny powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Czy sobie poradzę? Jak zareaguje mój maluch? Czy realizując się zawodowo, zaniedbuję dziecko? Te pytania z pewnością trapiły każdą kobietę, kiedy planowała powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Karmienie piersią może przysporzyć nieco kłopotów, ale panie już dawno poradziły sobie i z tym problemem.

Rodzicielstwo to praca na pełen etat, ale nie zmusza do porzucenia dotychczasowego stylu życia. Powrót do normalności sprzed porodu może stresować, a nawet przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, więc pomoc i uwaga najbliższych są w tym czasie niezbędne.

Dostosuj się do rutyny swojego dziecka

Przez pierwsze miesiące życia malucha poznałaś codzienny tryb, w jakim działa. Wiesz kiedy wstaje, kiedy chce jeść i o której godzinie mogą pojawiać się kolki. Te niezbędne informacje skrzętnie zapisuj i staraj się przygotować na każdą okoliczność. Postaraj się przekazać niezbędną wiedzę najbliższym, którzy podejmą się opieki nad malcem. Naszykuj również pokarm, leki lub suplementy, jeśli maluszek ma problemy zdrowotne, oraz akcesoria. Podwójne opakowanie pieluszek, chusteczek, kremów czy zasypek muszą znaleźć się w domu. Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki.

Planuj wszystko z wyprzedzeniem

Śpij regularnie (o ile to możliwe z małym dzieckiem w domu), nastawiaj budzik i nie pozwalaj sobie nawet na 15 minut drzemki. Godzinę przed zwykłą pobudką dziecka naszykuj śniadanie i ubranie na cały dzień, weź prysznic. Jeśli oddajesz malucha do żłobka, zwlekaj z pobudką do ostatniej chwili, by dziecko nie zaczęło płakać. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie będzie tak bolesny, jeśli oddasz pociechę w ręce swojej mamy, siostry lub przyjaciółki. Dzięki temu będziesz pewna, że najbliższa osoba otoczy opieką twój największy skarb.

Poznaj swoje prawa

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może wywołać stres również ze względu na niepokój o swoją sytuację zawodową. Prawa pracownika reguluje Kodeks Pracy i stanowi: młoda mama ma 20-tygodniowy urlop macierzyński i przysługujący dodatkowo urlop rodzicielski (między 4 a 6 tygodni). Pracodawca musi przywrócić osobę na stanowisko sprzed urlopu. Wypowiedzenie umowy lub zmiana jej poprzednich warunków powinna skutkować karą nakładaną na pracodawcę.

Młode mamy wpadają również w błędne koło nadgodzin. Spiętrzone obowiązki sprawiają, że, ze strachu o posadę, zostają po godzinach. Pamiętaj aby być elastyczną, ale asertywną. Możesz zostać dodatkową godzinę w pracy, jeśli maluch nie wymaga opieki, ale nie czuj się w obowiązku zostawać w pracy do późnego wieczora.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a karmienie piersią

Przerażenie wśród mam powoduje również kwestia przekazywania pokarmu. Powrót do pracy a karmienie piersią – to jeden z największych dylematów i powód rezygnacji z kariery zawodowej. Przykład wielu kobiet, które pogodziły macierzyństwo i życie zawodowe powinny być dla Ciebie inspiracją. Wszystko, jak zwykle, wynika ze sprawnej organizacji. Lekarze potwierdzają, że wcześniej odciągnięty i dobrze przechowywany pokarm stanowi równie wartościowe źródło pożywienia, co pokarm wprost z piersi. Możesz również przygotować jedną porcję mleka na czas, w którym jesteś w pracy, a po powrocie zwiększyć dawkę Twojego pokarmu.

Jak odciągać i przechowywać pokarm?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, kamienie piersią i opiekę nad maluchem da się pogodzić, jeśli będziesz elastyczna. Na dobry początek wyposaż się w laktator. Na rynku znajdziesz spory wybór. Najpierw kup ręczny, a kiedy nauczysz się jego obsługi, stosuj elektryczny. Mleko naszykuj tuż przed wyjściem do pracy, aby było świeże, choć odpowiednio przechowywany pokarm może postać w lodowce nawet przez 4 dni. Umieszczaj go w specjalnym, szklanym pojemniku. Wcześniej wyparz go tak, aby był gotowy do podgrzania. Głodny maluch nawet nie zauważy, że ssie pokarm z butelki.

Trudny powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
5 (100%) 1 vote