sposoby-na-niejadka

Sposoby na niejadka. Brak apetytu u dziecka

Każdy posiłek to walka? Nowa propozycja obiadowa z krzykiem ląduje na podłodze? Opór dziecka przed próbowaniem tego, co nowe to codzienność wielu rodzin. Przerażeni rodzice martwią się o pociechę, dla której istotna jest zbilansowana i różnorodna dieta. Jak zachęcić malucha do poznawania nowych smaków? – Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych tricków.

Najmłodsi najrzadziej jedzą dania o kwaśnym i gorzkim smaku. Najbardziej lubią słodkie i delikatne produkty. Wszystko za sprawą pokarmu, który matka dostarcza dziecku. Mleko jest słodkie, dlatego malutka Ania czy Kuba chętniej zjedzą banana niż paprykę. Niechęć wiąże się również z intensywnymi w smaku potrawami. Niewykształcony w pełni zmysł niechętnie przyjmuje curry, kolendrę czy pieprz.

Kto jest winien?

Brak apetytu u dziecka może mieć również podłoże genetyczne. Matki, które nie lubią gorzkich składników w diecie, mogą wzbudzać podobną awersję u swoich dzieci. Faktem jest jednak to, że produkt, który rodzice tolerują w swojej diecie, może kompletnie nie smakować ich pociesze. Dzieje się tak zwłaszcza na początku rozpoznawania nowinek w jadłospisie. Raz zrażona kwaśnym owocem córeczka, nie sięgnie po mniej intensywny w smaku produkt, choć trafiający w ten sam kubek smakowy.

Coś nowego, coś starego

Jednym z najpopularniejszych sposobów na brak apetytu u dziecka jest proponowanie nowinek smakowych w towarzystwie znanych produktów. Zadanie, choćby w teorii, zdaje się proste. Jeśli Twoja pociecha nie przepada za smakiem kwaśnego granatu, przemyć jego niezwykły smak w ulubionym cieście. Niesmaczne dla dziecka warzywa ułóż na kanapce wraz z serem lub szynką, które malec uwielbia.

Brak apetytu u dziecka – nie pędź do specjalisty!

Z podobnym kłopotem zmierza się 1/5 rodziców 3-latków i blisko połowa najbliższych 4-latków. Nierzadko niechęć do regularnych posiłków zauważają babcie lub ciocie, które wyrokują: dziecko je za mało. Pamiętaj jednak, że organizm najmłodszych nie pozwoli zapomnieć o niezbędnym pożywieniu. Największą zmorą opiekunów jest jednak potrzeba zróżnicowania diety i wprowadzenia zdrowych nawyków. Jeśli przy każdym posiłku napotykasz na opór, z pomocą przychodzą sprawdzone i niezawodne sposoby na niejadka.

Rówieśnik obok gwarancją sukcesu

Badania pokazują, że obecność dziecka w zbliżonym do niejadka wieku wpływa stymulująco na pociechę. Brak apetytu u dziecka sprawia, że odstaje od reszty grupy i czuje się osamotnione. Aby tego uniknąć, otoczone rówieśnikami, sięga po łyżkę i stopniowo przekonuje się do jedzenia. Jeśli domowe sposoby na niejadka zawodzą, wizyta w przedszkolu lub urodziny najlepszego kolegi zdziała cuda.

Ureguluj pory posiłków

Twój dzień, jak zwykle w biegu, jest trudny do zaplanowania. Inaczej wygląda on z perspektywy dziecka. Codzienny rytm wyznacza sen, czas zabawy lub, chociażby, powrót rodziców z pracy. Właśnie dlatego warto wprowadzić rutynę do codzienności. Oszacuj pory posiłków w taki sposób, by trafić w czas, kiedy maluch odczuwa głód. Brak apetytu u dziecka może brać się nie tyle z niechęci do posiłków, co… z przejedzenia. Postaw na lekkie, urozmaicone posiłki.

Zaangażuj wszystkie zmysły

Brak apetytu u dziecka może wiązać się nie tylko z nieodpowiednim smakiem. Nawet w świecie dorosłych zagościł na stałe pogląd: jemy również oczami. Przygotowując posiłek dla najmłodszych zadbaj o to, by danie było estetyczne – produkty rozłóż na talerzu. Możesz z nich wykrawać znane kształty i opowiedzieć historię. Dzięki temu zaciekawisz dziecko i zachęcisz do wspólnego posiłku. Podczas gotowania, kiedy z przygotowywanej potrawy unosi się intensywny zapach, zwróć na niego uwagę malucha. Pamiętaj również o łączeniu tekstur. Kremowość puree przełam chrupkimi jarzynami i soczystym mięsem. Staraj się również formować posiłek w niewielkie kawałki, które dziecko z łatwością weźmie w rączkę.

Brudna kuchnia = najedzony maluch

Dla kochających porządek rodziców mam smutną wiadomość. Sprawdzone sposoby na niejadka mogą powodować nie lada bałagan. W szczególności, jeśli wypróbujecie metodę zabawy. Sprawdza się zwłaszcza w porze śniadań i kolacji. Jeśli zdecydowałeś się na kanapki, rozstaw przed maluchem dodatki i pozwól skomponować swoją własną. Starsze dziecko możemy zachęcić do przygotowania, własnoręcznie, posiłku dla całej rodziny. Pyszna sałatka pełna kolorowych warzyw? Nie ma lepszej zachęty do jedzenia niż zadowolone miny najbliższych.

 

Sposoby na niejadka. Brak apetytu u dziecka
5 (100%) 2 votes