Zabawki Montessori – czym są i do czego służą?

Metoda Montessori

Twórczyni systemu wychowania dzieci metodą Montessori – Maria Montessori, wymyśliła sposób wychowawczy, który cechuje się przede wszystkim dużą swobodą. Maria uważała, że rodzic powinien dbać o swoje dziecko pod względem rozwojowym, intelektualnym, a także duchowym. Twierdziła ona, że dziecko jest istotą niesamowicie wrażliwą, która zarówno wszystko czuje, jak i zapamiętuje. Ogromnie ważną częścią tej metody jest to, że młoda osoba musi mieć odpowiednio przygotowaną przestrzeń. Częścią tejże przestrzeni są oczywiście wszystkie zabawki dziecka. Montessori jakie zabawki? To pytanie zadawane jest przez naprawdę wielu rodziców, którzy zaczną interesować się metodą Montessori. Otóż, takie zabawki powinny cechować się przede wszystkim tym, że zachęcą dziecko do aktywności. Zabawka bowiem powinna nie tylko cieszyć małego człowieka, ale również sprawić, że zacznie on myśleć logicznie oraz kreatywnie. Taka zabawka nie powinna absolutnie nic wykonywać za dziecko – nie może ona być ani śpiewająca, ani mówiąca – to tylko rozprasza młodego człowieka.

Idealne zabawki kreatywne

Oprócz tego, trzeba przyznać, że zabawki wspierające metodę Montessori powinny być również estetyczne. Piękne kolory, a także interesujące kształty z całą pewnością zachęcą dziecko do zabawy. Maria Montessori miała okazję pracować w Domu Dziecka, gdzie doszła do wniosku, że młody człowiek zainteresowany jest realnymi pracami, takimi jak na przykład – gotowanie, podlewanie kwiatków, koszenie trawy czy krojeniem warzyw. Właśnie dlatego zabawki Montessori cechują się dużym realizmem. Zakupić można, między innymi plastikowy zestaw do krojenia owoców czy warzyw, a także zestaw sprzątający, którym interesujące się przede wszystkim małe dziewczynki. Zabawki tego typu są w stanie zachęcić dziecko do pomocy swoim rodzicom. Oprócz tego zabawki Montessori muszą kształcić zmysły młodego człowieka – dlatego właśnie stworzono produkty, które mają za zadanie wyćwiczyć rozróżnianie wszelkich zapachów lub kolorów przez małe dziecko. Cechy te są bowiem naprawdę bardzo ważne.

Dla kogo zabawki Montessori?

Dziecko już od pierwszych miesięcy życia może zacząć przygodę z zabawkami Montessori. Dla maluszka można zakupić popularne karuzele, które są w stanie stymulować wzrok niemowlaka. W ciągu pierwszych tygodni dziecko widzi tylko kontrastowe kolory, takie jak: czerń oraz biel. Na początku karuzela powinna być wykonana właśnie z materiałów w takich barwach. Po kilku miesiącach można wymienić produkt, który będzie składał się z innych kolorów. Gdy dziecko zacznie sięgać po przedmioty – warto zakupić pierwsze grzechotki, które z całą pewnością odpowiednio rozwinie fizyczność malucha. Dla starszych dzieci zabawki Montessori również są bardzo ważne. Metoda ta mówi o tym, żeby podążać za zainteresowaniami swojego dziecka. Otóż, jeżeli maluch jest zainteresowany geografią, warto zainwestować w puzzle, które będą posiadać obrazki ze zwierzętami lub kontynentami. W ten sposób dziecko z całą pewnością nauczy się o świecie, który tak bardzo go zainteresuje. Jeśli dziecko jest fanem motoryzacji, można zakupić drewniane samochody, dzięki którym nauczy się o tym, jak zbudowany jest taki pojazd. Pomoce Montessori jak zrobić – wiele rodziców zastanawia się czy można samodzielnie wykonać zabawki tego typu. Oczywiście, to świetny pomysł, jeżeli chce się pokazać dziecku, że kreatywność jest bardzo ważna – zabawki można wykonać razem. Wykorzystać do tego można naturalne materiały, takie jak na przykład – drewno, różne sznurki lub kamyczki. Dziecko za pomocą konkretnych zabawek może się naprawdę wiele dowiedzieć, a przede wszystkim rozwinąć w sobie samodzielność.

Zabawki Montessori dostępne są także w sklepach dla dzieci, w atrakcyjnych cenach. Z pewnością dziecku przypadną one do gustu.

Zabawki Montessori – czym są i do czego służą?
Oceń ten post