Zadbaj o formę po ciąży

Zadbaj o formę po ciąży

Powrót do formy po ciąży nie musi stanowić wielkiego wyzwania. Wystarczy nie stawiać sobie nierealnych do osiągnięcia celów, rozplanować proces zrzucania zbędnych kilogramów w czasie i zapamiętać kilka informacji.

 

Ile przybiera kobieta w ciąży?

 

Nie istnieje jedyny słuszny wskaźnik określający, ile kobieta przybiera w ciąży. Ogólnie przyjmuje się, że jest to około 20% jej wyjściowej wagi. Jednak młode mamy, które “nie mieszczą się” w tym przedziale nie powinny się przejmować, jeśli oczywiście ich lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.

 

Powrót do formy po ciąży – kiedy zacząć?

 

Lekarze sugerują, że najlepszym czasem na zrzucenie przybranych w czasie ciąży kilogramów jest pierwsze 6 miesięcy po porodzie. W tym okresie ciało kobiety regeneruje się po wysiłku, jakim była ciąża i oczywiście, sam poród. Należy pamiętać, że w czasie porodu ciało kobiety rodzi także łożysko, które do tej pory między innymi wydzielało hormony odpowiedzialne za przybieranie masy ciała. Wraz z jego zniknięciem, znika zapotrzebowanie energetyczne organizmu i napady “wilczego głodu”.

Kobiety, które karmią piersią powinny jednak mieć na uwadze, że wciąż potrzebują zwiększonej podaży kalorii w stosunku do czasu przed ciążą. To około 500 kcal więcej, niż ich zwykłe zapotrzebowanie kaloryczne. Młode mamy, które karmią piersią, powinny na później odłożyć intensywne ćwiczenia po ciąży na czas, kiedy maluch będzie spożywał nie tylko naturalny pokarm, ale także mleko modyfikowane dostosowane do swoich potrzeb.

 

Jak dbać o figurę zaraz po ciąży?

 

Przede wszystkim – nic na siłę. Nie należy za wszelką cenę wzorować się na mamach-celebrytkach, których powrót do formy po ciąży trwa kilka tygodni. Najwięcej kilogramów zgubisz samoczynnie w pierwszych dwóch miesiącach po porodzie. Z pozostałymi będziesz musiała sobie poradzić na własną rękę. Ale nie obawiaj się – z pewnością sobie poradzisz!

Przede wszystkim: różnorodna  i bogata dieta. Jeśli karmisz piersią, doskonale wiesz, że musisz dostarczać sobie i maluchowi wszystkich niezbędnych minerałów, pierwiastków i witamin. Jeśli z różnych przyczyn nie karmisz piersią, także nie wolno Ci zapominać o podstawowych potrzebach organizmu. Suplementy nigdy nie zastąpią zbilansowanych i zrównoważonych posiłków. Dzięki odpowiedniej podaży białka, węglowodanów i tłuszczów, zapobiegniesz napadom głodu, który prowadzi do sięgania po niezdrowe i bardzo kaloryczne przekąski. Jeśli masz wątpliwości, jak powinnaś kształtować swoją dietę i ile poszczególnych składników powinna zawierać – możesz zgłosić się po jednorazową poradę do dietetyka. Na podstawie wywiadu, wagi i innych pomiarów, określi on, czym powinnaś się kierować napełniając talerz.

 

Ćwiczenia po ciąży – czy mogę je uprawiać?

 

Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie i miałaś dobrą kondycję, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś powoli wracała do formy włączając do swojego harmonogramu treningi. Pamiętaj jednak, że ostatnie miesiące mogły stanowczo osłabić Twoje możliwości. Nie forsuj zanadto organizmu i dla bezpieczeństwa podziel swoje szczytowe osiągnięcia sprzed ciąży przez pół. Powinnaś zacząć treningu nie w miejscu, w którym je porzuciłaś, tylko myśląc o swojej formie ze znacznie dalszego okresu.

Jeśli natomiast ćwiczenia po ciąży są dla Ciebie nowością i nie byłaś do tej pory typem sportowca, najlepiej zwróć się po poradę do trenera. Nie musi to być trener personalny – wystarczy osoba prowadząca zajęcia w fitness klubie, do którego uczęszczasz. To ona poleci Ci odpowiednie zajęcia, które pomogą rozwinąć odpowiednie partie mięśni i przy okazji wspomagać Cię w gubieniu nadmiarowych kilogramów.

 

Jakie ćwiczenia po ciąży są polecane?

 

Na pewno wszystkim młodym mamom przydadzą się ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa. Świetnie sprawdzi się pilates, joga i lekki aerobik. Niewskazane są takie aktywności jak trening cardio, intensywna zumba czy sporty siłowe (kettle, podciąganie etc.). Jogging na krótkich dystansach w równym i dostosowanym do możliwości młodej mamy tempie jest w porządku, jeśli miała ona wcześniejsze doświadczenie z bieganiem. Przyjmuje się, że świeżo upieczona mama może pozwolić sobie na trzy godzinne treningi tygodniowo – w formie zajęć fitness czy samodzielnych ćwiczeń w domu. Dodatkowo każdego dnia warto, aby poświęciła kilka minut na ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla.

Lekkie treningi w kombinacji ze zbilansowaną dietą powinny przynieść rezultaty do kilku miesięcy po porodzie. Warto pamiętać, aby wszelkie niepokojące nas sygnały konsultować z lekarzem i nie forsować nadmiernie organizmu w tym wyjątkowym czasie.

Zadbaj o formę po ciąży
5 (100%) 1 vote